Zaznacz stronę

Mity Megapikseli

Wśród osób interesujących się zakupem pierwszego w życiu aparatu utarło się, że wyznacznikiem jego jakości, przydatności, oraz ceny jest przede wszystkim matryca, a ściślej mówiąc jej rozdzielczość. Jest to jeden z popularnych błędów, do którego może dojść podczas wybierania aparatu. Czym więc jest matryca? Można stwierdzić, iż jest to odpowiednik kliszy w aparacie do fotografii tradycyjnej. Jest to element światłoczuły, który rejestruje obraz przechwytywany przez obiektyw.

Podczas czytania na temat specyfiki danego aparatu zawsze pojawia się informacja na temat rozdzielczości matrycy. Wyraża się ją w megapikselach. Które znajdują się na powierzchni matrycy. Parametr ten niesłusznie sprzedawcy i marketingowcy traktują jako jeden z ważniejszych wyznaczników jakości aparatu, ponieważ jest to bzdura! Ile razy słyszymy np. o „Nowoczesny smartphon z rewelacyjnym aparatem, który ma AŻ X Mpix”? Więc jeśli myślisz, że za pomocą kompaktu z matrycą 7 Mpix (7 megapikseli) wykonasz znacznie lepsze zdjęcia niż cyfrówką 3 Mpix, możesz się rozczarować.
Każdy z tych pikseli jest elementem rejestrującym obraz/światło. Rozdzielczość matrycy ma zdecydowanie największe znaczenie, gdy mówimy o niej nie w kontekście jakości samego zdjęcia, lecz jego rozmiarów po wydrukowaniu. Ilość potrzebnych megapikseli jest uzależniona od tego jak duże chcesz robić z nich odbitki. Dla porównania – jeśli chcesz publikować zdjęcia w Internecie, oglądać na ekranie telewizora, czy drukować zdjęcie w formacie do 10×15 cm (pocztówka), wystarczy cyfrówka z matrycą składającą się z 7–8 milionów pikseli. Miłe zaskoczenie?

Ale jeżeli chcesz zrobić fototapetę do pokoju, lub w sytuacji sprzedaży zdjęć na stockach (bo tam im więcej Mpix tym fajniejsze pieniążki) to wówczas przyda Wam się ich więcej. W pozostałych przypadkach takie standardowe 12Mpix wystarczy aż nadto a i dysk twardy w Twoim komputerze wystarczy na dłużej.

Tymczasem na ostateczną jakość zdjęć zwykle większy wpływ ma jakość soczewek, elektronika aparatu, czy też parametry matrycy nie mające nic wspólnego z samą rozdzielczością (chodzi o możliwość rejestrowania głębi kolorów czy poziomów jasności). Od megapikseli zależy częściowo jakość obrazu na zdjęciu, ale istnieją ważniejsze czynniki które mają większe znaczenie niż konstrukcja obrazu. Mowa tutaj na przykład o obiektywach. O tym wszystkim jednak innym razem.

Ciekawostka: Jeżeli chcecie szybko określić w jakim rozmiarze można zrobić wydruk w jakości fotograficznej (dla odbitki oglądanej z bliska) możecie zastosować proste działanie. Od wymiaru zdjęcia w pikselach odcinam ostatnie dwie cyfry. Więc jeżeli przykładowo z 4288 x 2848 pikseli będzie 42 x 28 cm i et voila – mamy zdjęcie w centymetrach.